TBNG, Tekirdağ ve Silivri’de yeni doğal gaz kuyularının sondajına başlıyor

Doğal gaz arama ve üretim şirketi TBNG (Trakya Havzası Doğalgaz Şirketi) Tekirdağ ve Silivri’de 5 yeni kuyuda sondaj başlatarak aylık üretimini yüzde 25 artıracak.

Doğalgaz ve Petrol arama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla 1983 yılında kurulan, Trakya bölgesinde arama ve üretim faaliyetlerine imza atan TBNG, son 40 yıldır en büyük özel doğal gaz üreticisi olarak toplam 3,5 milyar metreküp üretim gerçekleştirdi.

Son üç yılda gerçekleştirdiği 19,4 milyon dolar yatırımla Tekirdağ ve Silivri’de toplam 85 kuyudan günlük 250 bin metreküp doğal gaz çıkaran TBNG, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine katkı sağlamak amacıyla bu sene 10 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor.

“YENİ KUYULARLA DAHA FAZLA MİLLİ GAZI KULLANIMA SUNACAĞIZ”

Yeni sondaj çalışmalarına ilişkin değerlendirme yapan TBNG CEO’su Sinan Furat, Türkiye’nin hidrokarbon bakımından zengin yeraltı kaynaklarına sahip olduğunu ve bu kaynakların yeraltından çıkarılarak tüketime kazandırılması gerektiğini dile getirdi.

Sinan Furat, şunları belirtti: “Yüz yıllardır doğu ile batı arasındaki köprü konumdaki ülkemizin yeraltı kaynakları bakımından zengin olduğunu yapılan araştırmalar sonucunda biliyoruz. Bu zenginliği kullanıma sunmak adına 40 yıldır sondaj ve üretim alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. Faaliyetlerimiz doğrultusunda enerjide arz güvenliğine katkıda bulunmaktan ve yeni sondaj çalışmalarımızla enerji ithalatının azaltılmasında pay sahibi olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni kuyular demek, milli doğal gazımızın kullanıma sunulması, bu alandaki kapasitenin artırılması ve Trakya’nın farklı noktalarında yeni rezervler bulunması anlamına geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir