Mardin’de kayyım yönetimi seçime 3 ay kala taşınmazları valiliğe devretti

Mardin’de geçtiğimiz ay bazı belediye taşınmazlarını bedelsiz bir şekilde hazine ve valiliğe bağlı birimlere devreden kayyım yönetimi, 2023 yılının son gününde de benzer kararlara imza attı.

‘İHTİYAÇ FAZLASI’ DENİLEREK DEVREDİLDİ

M.A’da yer alan habere göre; kayyım yönetimi belediyeye ait arsa ve binaları ‘ihtiyaç fazlası’ gerekçesiyle valiliğe bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOB) devretti. Kayyım yönetimi Artuklu’ya bağlı Şehidiye mahallesinde bulunan taşınmazları, ‘turizm ofisi’ ve ‘sosyal tesis alanı’ olarak kullanılmak üzere devretti.

Artuklu’ya bağlı Diyarbakırkapı ve Saraçoğlu mahalleleri ile Derik’e bağlı Cevizpınar mahallesindeki taşınmazları ise, ‘hizmet binası’ ve ‘kamu sosyal tesisi ve sosyal tesis alanı’ olarak kullanılmak üzere YİKOB’a devretti. Devredilen taşınmazların halen belediye tarafından kullanıldığı öğrenildi. Devredilen taşınmazların sayısı hakkında ise herhangi bir bilgi elde edinilemedi.

Kayyım yönetimi, ayrıca belediye bütçesinden ‘yardım’ adı altında AK Parti yönetimindeki belediyelere milyonlarca TL aktardı. Kayyım, 5 milyon TL’nin Ömerli Belediyesi’ne; 10 milyon TL’nin ise Midyat Belediyesi’ne aktarılmasına karar verdi.

Kayyım yönetimi, söz konusu kaynak aktarımını ise, ‘ödenek yetersizliğinden dolayı yapılamayan projelerde kullanılmak üzere’ şeklinde gerekçelendirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir