Saatte 285 kilometre hızla vurması beklenen kasırga karaya doğru yaklaşıyor…

Avustralya’nın batısını etkileyeceği öngörülen Ilsa Kasırgası’nın şiddetlenerek karaya yaklaştığı bildirildi.

CNN’in haberine göre, Avustralya Meteoroloji Dairesinden (BOM) yapılan açıklamada, Ilsa Kasırgası’nın bu akşam ve yarın sabah saatteki hızı 285 kilometreyi aşan şiddetli rüzgarlarla Batı Avustralya’da etkili olacağı belirtildi.

Açıklamada kıyı bölgelerde hissedilmeye başlanan Ilsa Kasırgası’nın 5. kategoriye dönüşme ihtimalinin yüksek olduğu duyuruldu.

On binlerce haneyi etkilemesi beklenen Ilsa Kasırgası öncesi “fırtına” uyarısı verilen Batı Avustralya eyaletinde halk, hazırlık için market raflarını boşaltmıştı.

Avustralya’da 2021’de ülkeyi etkisi altına alan Seroja Tropikal Kasırgası, 31 bini aşkın hanede elektrik kesintisine neden olmuştu. Kasırga nedeniyle turizm kasabası Kalbarri’deki binaların yüzde 70’i hasar görmüştü.

Avustralya Meteoroloji Dairesi, Seroja’nın, Kalbarri kasabası ve çevresinde “en az 50 yıldır görülen en güçlü kasırga” olduğunu duyurmuştu.

Avustralya’yı vuran şimdiye kadarki en güçlü kasırga, 2006 yılında Avustralya’nın doğu ve kuzey kısımlarını etkileyen 290 km/s (180 mph) hızındaki Monica Kasırgası’ydı.


Halk güvenli bölgelere gidiyor.

Bu kasırga, yoğun nüfuslu bölgeleri ıskaladı, ancak ağaçları devirdi ve altı metre yüksekliğe kadar bir fırtına kabarmasıyla birlikte bitki örtüsünde ciddi hasara neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir