PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var!

PayPal, bilançosundaki kripto varlıkları 2023’ün ilk çeyreğinde %56 artırdı. Mevcut durumda finansal teknoloji devi, yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto paraya sahip.

Son bilançoya göre PayPal, kripto para varlıklarını artırdı!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere PayPal, kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu üç aylık bir raporda kripto para varlıklarını açıkladı. Fintech’in elindeki kripto para varlıklarının aslan payı, sırasıyla 499 milyon dolar ve 362 milyon dolarla BTC ve ETH’de bulunuyor. Bu arada, kripto varlıklar 2022’nin 4. çeyreğinden bu yana %56’dan fazla artış gösterdi.

PayPal’ın 31 Mart 2023 itibariyle toplam 943 milyon dolarlık kripto para varlığını açıkladığı rapor, şirketin 604 milyon dolar açıkladığı bir önceki çeyreğe kıyasla %56’lık bir artışa işaret ediyor. Ayrıca PayPal’ın bu çeyrek için bildirdiği toplam finansal yükümlülükleri 1,2 milyar dolar seviyesinde. Kripto varlıkları ise bunun %77,9’unu oluşturuyor. Bu, 2022’nin bildirdiği dördüncü çeyrek yükümlülüklerine göre %10’dan fazla artış anlamına geliyor.

PayPal, neden kripto para varlık tutuyor?

Rapora göre PayPal, kripto varlıklarını bir “koruma yükümlülüğü” olarak görüyor. Bunun nedeni olarak ise “kripto para birimleriyle ilişkili benzersiz riskleri” gösteriyor. Açıklamada ayrıca, şirket tarafından tutulan belirli kripto para birimlerinin geçen çeyrekten bu yana değişmediği belirtiliyor. Bu doğrultuda şirket, şu hususlara dikkat çekiyor:

Belirli pazarlardaki müşterilerimizin belirli kripto para birimlerini satın almasına, tutmasına, satmasına, almasına ve göndermesine ve ayrıca ödeme sırasında satın alımlar için ödeme yapmak üzere kripto para satışlarından elde edilen gelirleri kullanmasına izin veriyoruz. Bu kripto para birimleri Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin’den (müşterilerimizin kripto varlıkları) oluşuyor.

PayPal’ın müşterileri adına tuttuğu varlıkların muhafazası üçüncü taraf holding şirketleriyle sınırlı. Ayrıca PayPal, üçüncü tarafların işlemleri gerçekleştirememesi durumunda bunun müşteriler için bir yükümlülük oluşturduğunu kabul ediyor. Ancak dosyalama aynı zamanda böyle bir hatanın henüz gerçekleşmediğini de gösteriyor. Bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

31 Mart 2023 itibariyle, Şirket herhangi bir koruma kaybı olayına maruz kalmadı. Bu nedenle, kripto varlık koruma yükümlülüğü ve buna karşılık gelen koruma varlığı aynı değerde kaydedildi.

Şirketin bilançosunda hangi kripto paralar var?

PayPal için 2023 ilk çeyrek kripto para varlık dağılımı, 499 milyon dolarlık Bitcoin (Aralık ayındaki 291 milyon dolardan fazla), 362 milyon dolarlık Ethereum (250 milyon dolardan fazla) ve Bitcoin Cash ve Litecoin’den oluşan 82 milyon dolar (63 milyon dolardan fazla) içeriyor.

PayPal’ın üç aylık mali tablo açıklamasının ekran görüntüsü

Bu arada, şirketin kârlılığı da ilk çeyrekte artış gösterdi. Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri (GAAP) bazında şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde 0,43 dolar olan hisse başına kazancını 0,70 dolar olarak açıkladı. GAAP dışı bazda, PayPal’ın hisse başına kazancı 2022’nin ilk çeyreğindeki 0,88 dolardan 1,17 dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir