Kemal Kılıçdaroğlu CHP Listesinden Aday Gösterilen Sadullah Ergin İçin Cevap Verdi

Millet İttifakı’nda ittifak içi ittifak arayışları yapan Temel Karamollaoğlu’nun görüşmeleri ay başında neticelendi. Saadet, DEVA, Gelecek ve DP seçimlere CHP listelerinden girme kararı aldı. MHP’nin ayrı liste kararının Cumhur İttifakı’na vekil kaybıyla döneceği belirtildi. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ittifak içi ittifak sonucu DEVA Partili Sadullah Ergin’in CHP Ankara 1. bölgeden aday gösterilmesi ile ilgili tartışmalara yanıt verdi. 

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Çanakkale ziyareti programları kapsamında; konakladığı otelde gazetecilerle sohbet etti.

Deva, DP, Gelecek ve Saadet Partileri seçime CHP listelerinden girecekler. Ortak liste ile vekillik sayısını artırmayı planlıyorlar. MHP’nin AK Parti ile ortak liste yapmaması araştırmacı Deniz Kömürcü tarafından 15-20 vekil kaybı diye değerlendirildi.

“İlk kez 5 parti, bir parti logosu altında seçime giriyor”

Soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, milletvekili adayları listesi üzerinden başlayan tartışmalarla ilgili soruya, “İlk kez 5 parti, bir parti logosu altında seçime giriyor. Dolayısıyla herkes sanki sadece CHP’liler giriyor ve ‘O CHP’li değil, nasıl listede yer alır’ diye eski alışkanlıklardan kurtulunamayan bir atmosfer var. Zaman içerisinde olacak. Bugün (dün) geldiler mesela sahnede İYİ Partili, Gelecek Partili, CHP’li milletvekili adayı hep beraber, bir arada durdu. Zaman içerisinde taşlar yerine oturacak diye düşünüyorum” yanıtını verdi.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in CHP’nin Ankara 1. bölge listesinde aday gösterildi.

“Biz onların iç işlerine karışamayız. O zaman çok büyük sıkıntı çıkar. Onlar bizim iç işlerimize karışamaz. Onlar ayrı partiler, biz ayrı partiyiz”

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in CHP listesinden aday gösterilmesiyle ilgili de Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeleri yaptı:

“Tartışmalar olabilir ama dediğim gibi Sadullah Bey, başka bir partinin adayı; diğer arkadaşlar da başka bir partinin adayı. Bizim partili de var, Saadetli de var, DEVA’lı var, Gelecek Partili var, Demokrat Partili var, İYİ Partili var. Dolayısıyla bunlar, artık oyların heba olmaması ve bunların lehe çalışması için böyle bir akılcı politika izlendi. Biz onların iç işlerine karışamayız. O zaman çok büyük sıkıntı çıkar. Onlar bizim iç işlerimize karışamaz. Onlar ayrı partiler, biz ayrı partiyiz. Onlar kendi adaylarını seçerler, biz kendi adaylarımızı seçeriz. Dolayısıyla birbirimizin alanına girip oraya yönelik üstü örtülü veya açık eleştiri yaparsak asla doğru olmaz. Biz olduğu gibi kabul ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir