Fransa’da ırkçı saldırılar arttı: 12 bin 600 suç kaydedildi

Fransa’da İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı rapor, ülkede 2022’de ırkçı ve din karşıtı saldırıların önceki yıla göre yükselişe geçtiğini ortaya koydu. İçişleri Bakanlığı’nın bünyesindeki istatistik servisi SSMSI, Fransa’da 2022’de meydana gelen ırkçı, din ve yabancı düşmanlığına dair eylemlere ilişkin rapor yayımladı.

AA’nın aktardığı rapora göre, ülkede enflasyon ve emeklilik reformuna ilişkin gösterilerin de ötesinde, ‘sosyal iklim’ bozulmaya devam ediyor. Fransa’da 2022’de ırkçı, yabancı düşmanı veya din karşıtı saldırılarda 2021’e göre yüzde 5 artış oldu ve bu kapsamda çoğunluğu hakaret, provokasyon ve karalama olmak üzere toplamda 12 bin 600 suç kaydedildi.

Irkçı saldırıya uğrayanların çoğunluğunu 25 ile 54 yaşları arasındaki Afrikalılar oluşturuyor. Saldırının faillerinin mağdurlardan yaşça büyük olduğu, ırkçı saldırılara maruz kalanların önemli bir kısmının kadın olduğu tespit edildi.

Ülkede ayrımcı ve ırkçı saldırlar daha çok başkent Paris ile banliyösü Seine-Saint-Denis ve Bas-Rhin bölgesinin olduğu ana kara topraklarında görülürken denizaşırı bölgelerde bu tür olaylar nispeten daha az yaşanıyor. Fransa Eğitim Bakanı Pap Ndiaye, ’21 Mart Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü’nde Başbakan Elisabeth Borne tarafından 30 Ocak’ta sunulan ‘Irkçılık, Antisemitizm ve Kökene Dayalı Ayrımcılıkla Mücadele Ulusal Planı’ için komitenin kurduğunu duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir