Antalya’ya turist akını: Kemer, 195 milletten 4,2 milyon turist ağırladı

DHA

Antalya’nın en önemli turizm destinasyonlarından olan, 465 tesis, 52 bin 544 oda ve 111 bin 258 yatak kapasiteli Kemer’de, bu yılın sonu gelmeden tüm zamanların rekoru kırıldı.

Türk turizminin rekor yılı 2019’da 3 milyon 750 bin, 2022’de ise 3 milyon 5 bin 32 yerli ve yabancı ağırlayan Kemer’e bu yıl 1 Ocak-31 Ekim tarihleri arasında gelen turist sayısı, 4 milyon 241 bin 925 oldu.

Ruslar zirvede

Kaymakamlığı verilerine göre, 195 ülkeden turistin ağırlandığı ilçede, 1 milyon 115 bin 597 turistle Rusya zirvede bulunurken, yerli turist 908 bin 779 kişiyle ikinci sıraya yerleşti.

Üçüncü sırada 431 bin 60 kişiyle Almanya yer aldı. Geçen yıllarda yapılan çalışmalarla yükselişe geçen pazarlardan İngiltere 218 bin 498 kişiyle dördüncü sırayı aldı.

Artış görülen Hollanda pazarı 179 bin 9 turistle beşinci, Polonya ise 178 bin 285 turistle altıncı sırada yer aldı.

Günübirlik tatilciler eklendiğinde Kemer’de bu yılın ocak- ekim dönemindeki turizm hareketliliğinin 5 milyon kişiye yaklaştığı öğrenildi.

Tüm dünyadan tatilci geldi

Turistler arasında dünyanın en ücra köşelerindeki ülkelerden gelenler de yer aldı.

Avrupa’dan Afrika’ya, Asya’dan Amerika ve Avustralya’ya kadar birçok ülke vatandaşını ağırlayan Kemer’e, São Tomé ve Príncipe, Burundi, Vanuatu ve Tonga gibi ülkelerden 1’er turist geldi.

Kosta Rika, Haiti, Madagaskar, Somali, Zimbabve, Yeşil Burun Adaları ve Bahamalar gibi ülkelerden 10 ve daha az sayıda turist tatil için Kemer’i tercih etti.

Nüfusu 50 civarında olduğu tahmin edilen, Birleşik Krallık’a bağlı Pitcairn Adaları’ndan tatil için 2 kişi Kemer’e geldi.

“Güzel rakamlara ulaştık”

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, ilçeye gelen turist sayısındaki artışın memnuniyet verici olduğunu belirterek şunları söyledi:

2019 turizm açısından başta ilçemiz olmak üzere ülkemiz genelinde güzel verilere sahip olduğumuz bir yıldı. 2023 yılında bu verilerin üzerine çıkarak özellikle ilçemiz için güzel rakamlara ulaştık. Bu noktada şu an için 4 milyonu geçtiğimiz rakamlar mevcut. Yurt içinden ve dışından günübirlik gelen misafirlerimizi de rakamsal olarak bu boyuta kattığımızda 5 milyona rahat bir şekilde ulaştığımızı görmekteyiz. Bu rakamların ilçemiz ve ülkemiz adına çok değerli olduğu kanaatindeyiz.

“Çok ciddi memnuniyet”

2023 yılı verilerini analiz ettiğimizde ilçemizi ziyaret eden ülkelerin başında Rusya gelmekte. Rus vatandaşlarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de yine turizm açısından ilk tercihi Kemer oluyor. Akabinde yerli turistlerin de vatandaşlarımızın da Antalya’da tercih ettikleri ilk yerin Kemer olması bizleri ziyadesiyle sevindirdi. 2023 yılında özellikle Avrupa ülkeleri Kemer ilçesini tercih ettiği ve öncelik verdikleri için çok ciddi memnuniyet var. Diğer ülkelerin de Kemer’i tercih etmesi konusunda iş birliğimizi ve iletişimlerimizi kurmaya gayret ediyoruz.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir